Zverejnené · Aktualizované

Ukrajinská výroba ocele sa v auguste prepadla na historické minimum pre ruské útoky

Ukrajinské hutnícke podniky zaznamenali v auguste 2026 prudký pokles výroby ocele, surového železa a valcovaných výrobkov, ktorý priemyselní analytici označili za jeden z historicky najnižších mesačných objemov. Príčinou boli zintenzívnené ruské raketové útoky na tri veľké podniky – Zaporizhstal, ArcelorMittal Kryvyj Rih a Kametstal. Za osem mesiacov roka výroba ocele klesla medziročne o 12,5 %, produkcia surového železa o 14,8 % a valcovaných výrobkov o 15,6 %.

Hlavné body

  • Za osem mesiacov 2026 vyprodukovali ukrajinské hutnícke podniky 4,3 mil. ton ocele (–12,5 % medziročne), 4,35 mil. ton surového železa (–14,8 %) a 3,59–3,6 mil. ton valcovaných výrobkov (–15,6 %).
  • V auguste 2026 klesla výroba ocele o 57,3 % oproti júlu na 277 000 ton, surového železa o 65,6 % na 257 100 ton a valcovaných výrobkov o 57,4 % na 269 500 ton.
  • 11. augusta zasiahla ruská balistická raketa Záporožskú oceľ (Zaporizhstal); zahynulo osem pracovníkov a podnik zastavil výrobu.
  • V noci z 15. na 16. augusta Rakutko zasiahol raketou ArcelorMittal Kryvyj Rih; dvaja ľudia zahynuli, 13 pracovníkov sa zranilo a výroba bola čiastočne zastavená.
  • V noci zo 4. na 5. septembra zasiahli ruské balistické rakety podnik Kametstal v Kamjanskom v Dnepropetrovskej oblasti, ktorý úplne zastavil výrobu.
  • Rusko od začiatku augusta 2026 zintenzívnilo údery na ukrajinské podniky ťažby a metalurgie.
  • Šéf analytikov GMK Center Andrij Tarasenko označil augustové objemy za jedny z historicky najnižších, horšie len v apríli a decembri 2022, a varoval, že september bude ešte slabší.

Prečo je to dôležité

Dva z najväčších ukrajinských oceliarskych podnikov – Zaporizhstal a ArcelorMittal Kryvyj Rih – museli po augustových ruských útokoch zastaviť alebo obmedziť výrobu a Kametstal bol zasiahnutý a zastavený začiatkom septembra. Augustový prepad o viac ako polovicu v oceli, surovom železe i valcovaných výrobkoch analytici označili za jeden z historicky najnižších mesačných výsledkov a varovali pred ďalším zhoršením v septembri. K priamym škodám z útokov sa pridáva aj efektívna blokáda ukrajinských prístavov a opatrenia EÚ vrátane CBAM a kvót na dovoz ocele.

Čo sa stalo

Podľa údajov zväzu Ukrmetalurgprom, ktoré priniesla agentúra Ukrinform, ukrajinské hutnícke podniky vyprodukovali v prvých ôsmich mesiacoch 2026 celkovo 4,3 mil. ton ocele, 4,35 mil. ton surového železa a 3,59–3,6 mil. ton valcovaných výrobkov. Všetky tri ukazovatele medziročne klesli – ocel o 12,5 %, surové železo o 14,8 % a valcované výrobky o 15,6 %.

V samotnom auguste sa produkcia prepadla ešte výraznejšie. Výroba ocele klesla o 57,3 % oproti júlu na 277 000 ton, surového železa o 65,6 % na 257 100 ton a valcovaných výrobkov o 57,4 % na 269 500 ton. Na prepade sa podpísali predovšetkým tri ruské raketové údery na kľúčové podniky: 11. augusta zasiahla balistická raketa Záporožskú oceľ (Zaporizhstal), kde zahynulo osem pracovníkov a podnik zastavil prevádzku. V noci z 15. na 16. augusta prišiel úder na ArcelorMittal Kryvyj Rih, pri ktorom zahynuli dvaja ľudia a 13 pracovníkov podniku a dodávateľských firiem sa zranilo; výroba bola čiastočne pozastavená. V noci zo 4. na 5. septembra potom niekoľko balistických rakiet zasiahlo podnik Kametstal v Kamjanskom v Dnepropetrovskej oblasti, ktorý následne úplne zastavil výrobné procesy.

Šéf analytikov GMK Center Andrij Tarasenko označil augustové objemy výroby ocele za jedny z historicky najnižších na Ukrajine – horšie boli podľa neho len apríl a december 2022. Dodal, že septembrové čísla budú pravdepodobne ešte slabšie pre odstávky dvoch najväčších oceliarní.

V čom sa spravodajstvo líši

Ukrajinské zdroje sa líšia v uvádzaných mesačných poklesoch za august 2026 oproti júlu. Väčšina, vrátane Ukrinformu, uvádza pokles ocele o 57,3 %, surového železa o 65,6 % a valcovaných výrobkov o 57,4 %. Forbes Ukrajina a NV (Novoye Vremya) naopak uvádzajú oveľa menšie poklesy – 39,4 % pri oceli, 40,5 % pri surovom železe a 29,6 % pri valcovaných výrobkoch.

Súvislosti

V roku 2025 ukrajinskí hutníci medziročne zvýšili výrobu valcovaných výrobkov o 4,8 % na 6,52 mil. ton a produkciu surového železa o 11,2 % na 7,88 mil. ton; výroba ocele zároveň klesla o 2,2 % na 7,41 mil. ton, čo naznačovalo určité zotavenie pred súčasným prepadom. Najsilnejším mesiacom roka 2026 bol marec, keď produkcia surového železa stúpla medziročne o 22,5 % a výroba ocele o 27,6 %. Už júl 2026 pritom zaznamenal poklesy o viac ako 30 % vo výrobe ocele, surového železa aj valcovaných výrobkov – ešte pred hlbším augustovým prepadom.